Jaar: 1877Collectie: Karla Mulder
Grote foto voor donateursVoor minimaal €20 per jaar kunt u donateur worden en grote foto’s bekijken.
Word donateur en bekijk grote foto’sInformatie over deze foto / video
- Collectie
- Karla Mulder
- Jaar
- 1877
- Trefwoorden
- Villa Delta,tekening
Trefwoord voorstellen
Ziet u iets op deze foto dat nog niet bij de trefwoorden staat? Geef één trefwoord of naam door. Na controle voegen wij het eventueel toe.
Auteursrecht
Deze foto mag niet zonder toestemming van de rechthebbende worden gebruikt, gepubliceerd of verspreid.
Inderdaad, precies op die plek. Tussen ongeveer 1910 en 1980 stond er de tweede versie van Delta, de witte jugendstil-achtige villa. Daarna terrein voor BMW-occasions.
Zat Delta ongeveer op de plek waar nu de BMW garage de wagens heeft staan naast de Stationslaan?
Vanaf 1830, met het verdwijnen van de stadspoorten en het aanleggen van de nieuwe straatwegen, werd het aantrekkelijk voor de Nederlandse gegoede burgerij om buiten de bebouwde kom landhuizen te bouwen langs deze nieuwe verbindingswegen. In Groenlo gebeurde dit ook aan straatweg Zutphen-Groenlo-Pruissische grens. Aan de kant van de verdwenen Beltrummerpoort zien we Welgelegen en Casa Cara (Schaerbroek) aan de Ruurloseweg.
Buiten de verdwenen Lievelderpoort, langs de Winterswijkseweg, liet dokter Van Dissel de buitenverblijven Long-room (Vredenhof), Soedah en Delta bouwen.
De eigenaren van huize Delta (gebouwd 1844):
1844 dr. Johannes van Dissel. Na diens overlijden de erfgenamen Hester Elisabeth Wilhelmina Carbasius-van Dissel te Doesburg, Elie Johannes Franciscus van Dissel (predikant te Bladel), Etienne Daniel Cartier van Dissel (arts te Lochem), Elie Francois van Dissel (adj. ingenieur te Utrecht)
1863 Johan Anton Steveninck (Middelburg 1793 – Amsterdam 1868),afkomstig van Curacao. Hij huurde het huis al.
1869 Sophia Henrietta Muller (Philippeville Belgie 1827). Zij woonde hier met haar moeder Johanna Ursula Schindler (Boxmeer 1807).
Rentenierster, afkomstig van Roermond.
1884 Ursula Catharina Meiss, uit Leiden.
1907 Gerhardus Hendrikus Antonius Waanders (en consorten) en Theodora Christina Maria Waanders, onderwijzeres
1909 Christiaan Jacob van Hiele, ontvanger der directe belastingen. Hij laat Delta slopen en bouwt een gelijknamige villa.
Wat leuk om nu te lezen dat JU Von Schindler (schoonmoeder van JH Meiss) en haar dochter Sophie Henriette Müller ook in villa Delta woonden. Zouden JH Meiss, vrouw en kinderen dan later bij ze ingetrokken zijn? Na het overlijden van zijn vrouw (JH Meiss overleed al 10 jaar eerder) werd het huis verkocht. Dat gebeurde in 1896. Sophie overleed pas in 1913, en overleed in Groenlo. Is zij elders gaan wonen? Ze was 68 toen haar zuster overleed.
In 1868 overleed in Amsterdam de heer J.A. van Steveninck, geboren in 1793, hij was sinds 1861 de bewoner van huize Delta. In het bevolkingsregister van Groenlo werd het huis echter Groot Soudah genoemd. Zijn zoon was getrouwd met de dochter van de gouverneur van Curacao. Korte tijd was kleinzoon Hendrik Anton (Curacao 1851) bij hem in huis.
Het gezin van zoon Antony Willem de Ruyter van Steveninck woonde van 1865 tot 1867 ook in Groenlo. Ze hadden zelfs een voormalige slavin, Martina Elias, als dienstmeisje meegenomen naar hun woning in Groenlo, het pand in de Kevelderstraat waar later groentewinkel Legro zat.
Op 1 juli 1868 werd het buitenverblijf Delta geveild. De omschrijving luidde:
zeer aangenaam gelegen even buiten Groenlo, aan den straatweg naar Winterswijk, bevattende 3 beneden- en 3 bovenkamers, keuken, meiden- en provisiekamer en zolder, voorzien van eene waranda, pomp, regenbak en verdere gemakken en afzonderlijke schuur en stal, met daarbij behoorenden, van talrijke fijne vruchtboomen voorzienen, tuin en buitentuin, groot dertig roeden, tien ellen.
Dankzij bovenstaande tekening weten we nu dus hoe de “waranda†(veranda) eruit zag. Delta (Groot Soudah) werd vanaf 1869 bewoond door weduwe Johanna Ursula Schindler en haar dochter Sophia Henrietta Muller.
Geweldig dat er na zoveel jaren nog eens een afbeelding van de eerste villa Delta opduikt! Het lijkt of de veranda met de klassieke zuilen rechts de hoek omgaat, maar ik kan het niet helemaal goed zien. Dat zou natuurlijk kunnen, de rechterzijgevel is op het zuidoosten gericht, dus daar kwam ook zon vandaan.