Grote foto voor donateursVoor minimaal €20 per jaar kunt u donateur worden en grote foto’s bekijken.
Word donateur en bekijk grote foto’sInformatie over deze foto / video
- Fotocredit
- Collectie : Willy Devillers
- Trefwoorden
- De Markt :
Trefwoord voorstellen
Ziet u iets op deze foto dat nog niet bij de trefwoorden staat? Geef één trefwoord of naam door. Na controle voegen wij het eventueel toe.
Auteursrecht
Deze foto mag niet zonder toestemming van de rechthebbende worden gebruikt, gepubliceerd of verspreid.
er staan geen bomen voor het pand met de twee markiezen. Wel torent er een soort antenne achter het geboomte voor de kerk uit. Wat is dat voor ding? En wanneer stond er die grote lantaarnpaal met 3 lantarens op de markt?
de muren van het pand met de markiezen waren zo te zien ook niet bepleisterd. Was dat voor dat de bomen er stonden of erna?
Die paal is een telegraafpaal, waarover de telegraafverbindingen met Lichtenvoorde en Winterswijk liepen.
Dit type lantaarn is in het straatbeeld gekomen toen Groenlo gasverlichting kreeg, rond 1908 (gasfabriek). Daarvoor moesten de lampen handmatig aangestoken en gedoofd worden. Ik weet niet hoelang dit type met 3 armen op de Markt heeft gestaan. Zal ook wel door het toenemende (bus)verkeer plaats moeten maken.
Op de plaats waar later het Postkantoor gebouwd zou worden , woonde juffrouw Egberts. Mr. Henri Isaak Swaving, notariszoon uit Zutphen, kantonrechter van Groenlo van 1844-1860, was bij haar in de kost. Willem Vemer schrijft in zijn Kroniek van Groenlo:In een misvormd lichaam huisde een grote edele ziel. Bekwaam rechtsgeleerde, man van uitgebreide kennis en ontwikkeling. Met Professor Kern van “Kernheim”voltooide hij het Sanskriet woordenboek, Hij was Heer van de Heidebloem en Erica. Bestaan deze boerderijen momenteel nog?
Het was meester Swaving die de moord op Maria Wijgerink in het bosje bij de Bempte oploste.
Mooie kaart Willy Devillers! Zoals ik al vermoedde legt Roy hierboven uit dat de paal voor de kerk een telegraafpaal is waarover de telegraafverbinding met Lichtenvoorde en Wintersijk liep. Lees hierboven dan nog over Mr. Swaving, de kantonrechter van Groenlo. Op aanwijzing van Gerrit Buijting , die de locatie vond met behulp van een oude kaart en Google Earth ben ik in het voorjaar van 2009 op zijn aanwijzing regelrecht naar de Heidebloem gefietst. Kwestie van synergie.
De lantaarnpaal is geplaatst nadat Groenlo gas kreeg.