Grote foto voor donateursVoor minimaal €20 per jaar kunt u donateur worden en grote foto’s bekijken.
Word donateur en bekijk grote foto’sInformatie over deze foto / video
- Fotocredit
- Streekgids
- Trefwoorden
- kanon,houtwal,onderstel,affuit,1948,vrijwilligers,eikenhout,origineel,engeland, gemaakt,stamt,1572,2005,nieuw affuit,huidige,verrot
Trefwoord voorstellen
Ziet u iets op deze foto dat nog niet bij de trefwoorden staat? Geef één trefwoord of naam door. Na controle voegen wij het eventueel toe.
Auteursrecht
Deze foto mag niet zonder toestemming van de rechthebbende worden gebruikt, gepubliceerd of verspreid.
Nico, ik denk dat de SIBBers het wel leuk zouden vinden jouw gedicht te lezen.
Er si eigenlijk helemaal geen ruchtbaarheid gegeven aan het weghalen van het kanon. Is de lol er af of zo?
Tja, jammer. Inderdaad is er weinig ruchtbaarheid aan gegeven. Ook de actie is niet echt ludiek. Uiteraard blijven beide objecten gemeentelijk eigendom, maar om nu bij elke nieuwe klinker in de weg het kanon te presenteren gaat me wat ver. Laat deze acties aan de bevolking over en zorg voor een originelere aanleiding. We gaan na de bomenkap (knipoog) en de reconstructie van de kanonswal die steen en die stenen tuinleeuw toch ook op de bult zetten?
Hallo Ans,
Het schijnt dat de eerste poging om het kanon weg te halen mislukt is. Men kwam niet verder dan het kanon met de loop richting Lichten voorde te zetten. Een tweede poging in de nacht van 4 op 5 december lukte wel. Ik heb uiteraard gisten foot’s gemaakt van de lege plek en dan zie je aan het gras dat er zwaar materieel is gebruikt. Het is natuurlijk niet origineel. Maar voorlopig staat hij in de Lichtenvoorde. De burgemeester moest gisterenmiddag het zeil er af halen en hij kreeg een cigaar uit eigen doss. Immers het kanon is eigendom van de gemeente Oost Gelre. Ik en alle Grollenaren gaan er vanuit dat het kanon weer keurig terug gezet moet worden. Bekijk het zo: in Lichtenvoorde hadden ze het Grolse kanon nodig om de opening van de Markt in Lichtenvoorde nog enige glans te geven.
Aan de inwoners van Lichtenvoorde
Eeuwen terug, t’is lang geleden
in het Achterhoekse land,
een gebied van weinig steden
waren Spanjaarden geland
Midden in het boerenland,
leefden in de grote stad
Adelen van echte stand
tussen ‘t Grolse gerstenat
Buiten de stad woonden de boeren
van eenvoudige komaf
Dat waren niet echt van die stoere
of waren ze soms stiekem laf ?
De Spanjaarden die moesten vluchten,
door de Staatsen weggevaagd
Van de boeren niets te duchten
en door stadsen nagejaagd
Zo kwam het dat nu eeuwen later,
de boeren nog steeds aangedaan
Zij in het donker over ’t water
met het kanon zijn weggegaan
Dat is een streek zonder veel waarde
omdat zachtjes in de duisternis,
vertrekken over Grolse aarde
geen heldendaad te noemen is.
Geniet daarom, oh dorpse boeren
nu ons kanon in uw midden is,
van dit aandenken aan stadse stoere
Dát noemen wij Geschiedenis
'Stadsdichter' Nico Tijdink
Paul, i’j hebt wisse geliek oaver dee Lechvoordsen en eure onmacht wat oorspronkelijks te bedenken.
Moar d’r is der éne met ziene wortels in het Lechvoordse woarvan i’j dat neet könt zeggen. Ene den d’r onderwiel greuts op geet dat he in Grolle wont en zich ok één veult met de Grolsen. Den zelfs ’t darp van ziene veurolders oaver de vingers wög te tikken. Ene den ik bi’j dissen ne scholderklop geve en wal onzen stadsdichter Nico Tijdink
Ooit, lange heer in de joarn ’60 hef den leeuw bi’j ons in d’n carnavalsoptocht nog an’t infuus e’leagen, ok dat brach niks en ’t arme dier bleef zo voel as de Lechvoordsen zelf. Dat volk doar is genetisch voel, ’t zit al in de benaming van ’t darp: Lichtenvoorde” !!! wat zovölle betekent as: “Licht doorwaadbare plaats” Dus too al de weg van den minsten weerstand. Wi’j könt d’r ons oaver blieven verwunderen, moar ’t zit d’r no eenmoal in en dat kri”j d’r met de beste wille van de weld neet oet.
Beste Paul en beste Barnard, Ik wacht nog want geniet wat jullie hier op de sib plaatsen.Histori nostaligie en vooral dee Keiensleppers.Paul en Bernard dat Plat oet Grolle mót toch in ere worden gehouden.Paul tegen mij zeg je altijd Bennie doar gaon ,maor dat zeg ik ook tegen oe kerel, old Grolsen ,want wat ie hier plaats geweldig.En Bernard ook,Ik verheug mie als den dag anbrekt en wie weer eens mooi olderwets kunt praoten,ik hop ook weet dit leest en zeg,wie geeft ons op om ne middag samen bie mekaar te kommen Bernard Skie enz.Paul en Bernard in een woord geweldig mooi,goat goan. gao noa kieken voetballen.
En op Nieuwjaarsdag gaot wi’j gewoon weer vief keer scheten met ons Grolse kanon. Aanvang 14.30 uur op de Kanonsbulten.
Ik bun d’r bi’j !
Zo leu, ik bunne efkes met de kinder en miene leefste een ende goan pöälen deur onze Montferlandse bösse um mien ’s effen deur de kop te loaten goan of ik mi’j d’r ok an zol woagen een gedichte oaver Lechtenvoorde te schrieven.
Ik bunne d’r oet, ik verrek ’t, ik do ’t neet. ’n Gedicht vrög jo um mooie weurde en dee scheet mi’j bi’j Lechtenvoorde neet te binnen, wat miene creativiteit angeet liek ik inens ne Lechvoordsen. Bloos weurde as “Greun oetgeslagen schoppen” of “Afgebrokken rasterpöäle” en “Drek en driete” scheet mi’j te binnen.
Effen ha’k ne anvang met d’n lofzang op Lechtenvoorde, ’t begon zo:
Gängelend langs d’n leeuw in ’t keienslöppersdarp, de stefels versmotst met deur de Lechvoordse gevelpissers achter e’loaten hondekladden, wol ik da’k weerumme was. Weerumme in mien eigen Grolle”. Tja en too wis ik neet wieter, wallich moar better ok veur de Lechvoordsen…..