/uploads/fotos/OVGRIEL4 Volmacht Magnus van Gelder-20170322042047

Grote foto voor donateursVoor minimaal €20 per jaar kunt u donateur worden en grote foto’s bekijken.
Word donateur en bekijk grote foto’s
Informatie over deze foto / video
Trefwoorden
Bedrijven Nedap Algemeen,magnus van gelder,gelder,nedap

Trefwoord voorstellen

Ziet u iets op deze foto dat nog niet bij de trefwoorden staat? Geef één trefwoord of naam door. Na controle voegen wij het eventueel toe.

8 gedachten over “/uploads/fotos/OVGRIEL4 Volmacht Magnus van Gelder-20170322042047”

  1. Paul, je hebt een bewonderenswaardige hoeveelheid historische informatie over de begintijd van de NEDAP bij elkaar gezocht!
    De heer Magnus van Gelder die voor 2000 gulden aandelen kocht bij de oprichting van het bedrijf, was oorspronkelijk “koopman in leer”. En had daar blijkbaar aardig mee verdiend. Ten tijde van de oprichting van de NEDAP woonde hij aan de Vossiusstraat 37H in Amsterdam, achter het Rijksmuseum met uitzicht op het Vondelpark.

    Beantwoorden
  2. Je staat er niet altijd bij stil, maar dat de Nedap in Groenlo terecht is gekomen mag toch wel heel bijzonder worden genoemd. Met dank aan Kobus de Groen (Grolsch).

    Beantwoorden
  3. Hallo Dirk, 2000 gulden lijkt tegenwoordig wel niet zo erg veel, echter als je dit bedrag doorrekent op basis van koopkracht in 2016 dan komt er best wel een aardig bedrag in beeld. 2000 Gulde in 1929 heeft dezelfde koopkracht waarde in 2016 van ongeveer 34.000 euro. Over het woonadres, volgens mij was de eerste etage de woning van een familielid destijds.

    Beantwoorden
  4. Het meest bijzondere daarvan Martie vind ik dat Kobus de Groen, als ondernemer, met zijn team werkgelegenheid ‘binnenhaalde’ voor Groenlo. De man had een gigantisch verantwoordelijkheidsgevoel voor de stad. Daarnaast praten ondernemers met elkaar een totale andere taal dan, sorry dat ik het zeg, plaatselijke overheid medewerkers.

    Beantwoorden
  5. Op deze afbeelding de schriftelijke volmacht die Magnus van Gelder gaf aan Maximiliaan Johan Meijer om Nafa / Nedap op te gaan richten bij Notaris Mari van Riel. Deze notaris bleef tot aan zijn dood in 1933 de verbonden aan Nafa / Nedap. Hij legde in die jaren de statuten wijzigingen vast en alsmede de inhoud van de jaarlijkse aandeelhouders vergaderingen. In een eerder stadium heb ik aangegeven dat Wim Jansen niet een van de oprichters was van Nafa / Nedap. Je kunt je dan afvragen hoe Jansen dus uiteindelijk toezichthouder werd en bij ziekte van een of meerdere directieleden tijdelijk deze mocht gaan vervangen. Magnus van Gelder was koopman. U las in het bericht van Dirk van de Meer dat hij handelde in leder. In die tijd waren in Amsterdam al honderden schoenmakers gevestigd die bijvoorbeeld afnemers zouden kunnen zijn geweest. Wim Jansen was tevens koopman. Duidelijk mag zijn dat er, veelal op en in de buurt van het Rokin te Amsterdam deze koopman verbleven. Vlakbij het Rokin was ook de koopmansbeurs gevestigd. In 1929 hadden de 52 jarige Magnus van Gelder en 28 jarige Wim Jansen een behoorlijke band met elkaar, waarschijnlijk naast zakelijk ook in prive (= een vermoeden mijnerzijds). Magnus investeerde in Nafa dus 2000 gulden……..echter voor het bijwonen van de vergaderingen van de aandeelhouders alsmede het recht om te kunnen stemmen over vraagstukken waarover gestemd moest gaan worden waarbij 1 aandeel gelijk was aan 1 stem, gaf hij een volmacht af via notaris Marie van Riel: Wim Jansen mocht hem vervangen…….. op deze wijze kwam Wim Jansen ‘binnen’ bij Nafa / Nedap……. niet als oprichter maar als afgevaardigde van Magnus van Gelder…… en hij maakte behoorlijk veel gebruik van deze verworven positie…….meer hierover in een later stadium……

    Beantwoorden
  6. Binnenkort ook meer over Gijsbert Kraan, de eerste door de aandeelhouders aangestelde directeur van Nafa / Nedap tegen een maandsalaris van 275 gulden, doorgerekend in koopkracht 2016 is dit een maandsalaris van ongeveer 4700 euro……..in de aanstellingsovereenkomst stond dat een van zijn taken het ‘uitvinden van nieuwe mogelijkheden op elektrotechnisch en radio technieken gebied’ was. Destijds kostte een radio 330 gulden (= 5600 euro……) en draadomroep was behoorlijk in opkomst……… later meer hierover.

    Beantwoorden
  7. Nafa / Nedap was dus een fabriek die vanaf de oprichting al bezig was met het uitvinden / innoveren………. en……volgens mij nu nog steeds…….

    Beantwoorden
  8. Mee eens Paul, daar komt bij dat hij ook de Monocon naar Groenlo haalde. Waarom heeft deze man nog geen standbeeld in Grolle? Zijn vader Theo heeft een straatnaam, maar Kobus nog niet. Dat zet mij aan het denken………..

    Beantwoorden

Plaats een reactie